لیوراد

این محصولات به صورت سفارشی بر اساس نیاز مشتری تولید می‌شوند و با دریافت فایل کامپیوتری و یا نمونه، قالب تهیه شده، و مطابق الزامات محصول قطعه تولید می‌شود.

با توجه به روش تولید لیوراد، کوچکترین خط، شیب، انحنا و محل پیچ، خط مونتاژ و غیره با دقت ۰.۲ میلیمتر روی محصول ایجاد می‌شود. ضخامت این قطعات با توجه به نیاز مشتری تعیین میشود و محدودیتی برای آن وجود ندارد. همچنین محدودیتی در ابعاد طولی و عرض محصول وجود ندارد.

جنس این بدنه ها عموما فایبر گلاس و فیبر کربن هستند و قطعات به صورت رنگ آمیزی شده و آماده نصب به مشتری تحویل میگردد.

معمولا قالب های تولیدی لیوراد فلزی بوده و کلیه قطعات تولیدی با دقت ابعادی کمتر از ۰.۵ میلیمتر تهیه میشود. این دقت دارای تکرار پذیری نیز است. به این معنی که به مرور زمان قالب مستهلک نشده و میتواند تا بیش از ۱۰۰۰ عدد از محصول با همان دقت ابعادی تولید کرد. کلیه مراحل قالب سازی داخل لیوراد انجام شده و هزینه ساخت قالب بسیار اقتصادی بوده و حتی برای تولید ۱۰ عدد از محصول نیز دارای توجیه اقتصادی است.

علاوه بر تولید بدنه دستگاه امکان تولید شاسی نصب و باقی متعلقات فلزی مانند دیوایدر ها ، محل نصب بردهای الکترونیکی و غیره نیز وجود دارد. به صورت کلی مجموعه سازی انجام شده و محصول برای مونتاژ بردهای الکترونیکی و سایر تجهیزات ارائه میگردد.

در این محصولات همانند قطعات پلاستیکی امکان ایجاد هر شکلی وجود دارد و محدودیتی در تعداد تولیدی از یک قالب وجود ندارد.  و همچنین شکل ظاهری محصول بسیار شکیل تر از محصولات تزریق پلاستیک و یا وکیوم فرم است و با توجه به تفاوت در روش تولید هزینه اولیه سرمایه گذاری برای ساخت قالب بسیار کمتر از قالب تزریق پلاستیک است.

در مقایسه این محصولات با محصولات فلزی می توان به مواردی مانند شکل پذیری، سبکی، قابلیت تکرار پذیری ( تولید محصولات بدون اخلاف ابعادی و ظاهری نسبت به هم) و البته عدم وجود محدودیت در طراحی محصول اشاره کرد.

در این محصولات میتوان برای کاربری راحتتر و یا حتی جایگذاری برد های الکترونیکی از اینزرت های فلزی و یا پلاستیکی داخل محصول استفاده کرد. به عنوان مثال میتوان یک محصول پرینت سه بعدی را به عنوان  هسته کار در نظر گرفت و محصول بعدی را به عنوان کاور روی این محصول چسباند.

از مزایای این روش میتوان به صرفه جویی اقتصادی در مرحله قالب سازی (ساخت قالب ساده تر و ارزانتر)، امکان ساخت محصولات با کاربری مناسب تر و کاملا منطبق با نیاز مشتری اشاره کرد.